„…środowisko jest domem wszystkich, a zatem dobra naturalne przeznaczone są dla tych, którzy korzystają z nich teraz, jak również dla przyszłych pokoleń”

(Jan Paweł II)

30 września w naszej szkole odbyło się  uroczyste otwarcie pracowni przyrodniczej „Czas na las”. Sala powstała dzięki  funduszom uzyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przystąpiliśmy do konkursu  „Zielona Pracownia 2019” i uzyskaliśmy akceptację komisji konkursowej.

Ochrona środowiska naturalnego wpisuje się w działania naszej szkoły. Jest integralnym aspektem realizacji programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły. Towarzyszy nam na co dzień. Jesteśmy wielkimi fanami działań proekologicznych. Od lat prowadzimy różne akcje, m.in.:

·         Uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Programie  Edukacyjnym Fundacji PGNiG „Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci”

·         W tym roku szkolnym realizujemy Ogólnopolski Projekt Uniwersytet dzieci „Ekologia – klimatyczna klasa, jak chronić środowisko”

·         W kwietniu rok rocznie obchodzimy Tydzień Ekologiczny , w ramach którego odbywają się różne imprezy: apele, audycje, konkursy : miejski powiatowy konkurs „Młody Ekolog” , Konkurs” Zdrowo się odżywiamy”, Ekologiczne Święto Matematyki oraz sprzątanie lasu.

·         W październiku obchodzimy Święto drzewa

·         Jesteśmy szkołą segregująca odpady, recykling towarzyszy nam każdego dnia.

·         Uczniowie szkoły biorą udział w cyklicznie organizowanych rajdach i złazach górskich , poznając uroki przyrody. Na ostatnim rajdzie został zorganizowany konkurs międzyszkolny „Pora na Las” oraz konkurs fotograficzny.

Powstanie nowoczesnej pracowni jeszcze bardziej zbliży uczniów do świata przyrody. Sala wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt interaktywny oraz różnorodne pomoce dydaktyczne wspierające proces nauczania przedmiotów przyrodniczych umożliwi uczniom zdobywanie wiedzy poprzez doświadczanie.

Uroczystość uświetniły występy chóru szkolnego pod batutą pani Anety Sabudy, kółka teatralnego i klasy 4a - przygotowanych przez panią Jolantę Wuzik, panią Klaudię Błąkałę i panią Małgorzatę Karcz. Autorem dekoracji była pani Aneta Grymel.

Po przecięciu wstęgi i zwiedzaniu sali goście mogli uczestniczyć w pokazowych zajęciach poprowadzonych przez nauczycieli przyrody i biologii: panią Ewę Dąbek, Barbarę Rożek i Agnieszkę Nowakowską.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.