ŚWIETLICA SZKOLNA 2016/2017


Galeria Regulamin
świetlicy.
Karta pobytu
dziecka w świetlicy.
Regulamin korzystania
z obiadów.


ŚWIETLICA SP6 ZAPRASZA CODZIENNIE W GODZINACH 6:30 - 16:30.
Jadłospis Gry i zbawy Kółko czytelnicze Prace plastyczne


TYDZIEŃ CZYTANIA

W dniach 5-9 czerwca w naszej szkole obchodzony był Tydzień Czytania obfitujący w różnego rodzaju akcje promujące czytelnictwo. Świetlicę szkolną 7 czerwca odwiedziła pani Barbara Czajor pracująca jako bibliotekarka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łaziskach Górnych. Pani Barbara zachęcała do uczęszczania do Biblioteki Miejskiej i wypożyczania książek oraz przeczytała uczniom klasy II e fragment książki pt:"Wielki powrót" autorstwa Tomasza Trojanowskiego. Po zaprezentowaniu ciekawej lektury zorganizowany został minikonkurs dotyczący znajomości usłyszanej treści . Dzieci, które słuchały najuważniej miały szansę zdobyć "słodką" nagrodę. Tego dnia odbyła się także wizyta Kółka Czytelniczego w bibliotece szkolnej. Pani Elżbieta Godziek oprowadziła wychowanków świetlicy po całym pomieszczeniu i pokazała miejsca, które na co dzień nie sa dla nich dostępne. Wyjaśniła również, jak skorzystać na miejscu z bibliotecznych zbiorów - słowników, encyklopedii i audiobooków. Poinformowała też odwiedzających o tym,iż biblioteka prowadzi zbiorkę książek przyniesionych przez uczniów i zachęciła dzieci do tego, by podzieliły się książkami, których już nie potrzebują. Chętnie odpowiadała także na pytania dotyczące charakteru jej pracy, którymi zasypywały ją dzieci .DZIEŃ MATKI

25 i 26 maja były ważnymi dniami w życiu świetlicy. Dzieci z przejęciem wykonywały laurki i upominki dla swoich mam, wykorzystując (i łącząc) przy tym różnorodne techniki artystyczne. Samodzielnie układały również wierszyki i życzenia na tę okoliczność. Przygotowanie podarunków sprawiło wychowankom dużą radość, z zapałem uczestniczyli w zajęciach nie mogąc się doczekać chwili wręczenia prezentów. Wychowankowie wykonali również plakat tematyczny, na którym napisali m. in.: za co kochają swoje mamy, za co są im wdzięczni, w jaki sposób lubią spędzać z nimi czas.


PRELEKCJA WOJCIECHA SZWIECA O HISTORII ZABYTKÓW NASZEGO POWIATU

Dnia 19 maja świetlicę szkolną odwiedził pan Wojciech Szwiec, który pracuje w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie. Gość przybliżył uczniom klasy II c historię powiatu mikołowskiego prezentując za pomocą projektora zdjęcia mające wartość historyczną,przedstawiające charakterystyczne dla naszej okolicy budynki oraz zabytki. Uczestnicy zajęć mogli zaobserwować, jakie zmiany na przestrzeni lat zaszły w ich rodzinnym mieście i powiecie oraz zobaczyć fotografie nie tylko nieistniejących juz obiektów, ale i tych, które zachowały się do dnia dzisiejszego lecz w zmienionym stanie. Spotkanie uwieńczyła projekcja filmu nakręconego przez prowadzącego w 2010 r.pt ,,Miasto Mikołów" ukazującego Mikołów w jego współczesnej odsłonie.


DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

W dniu 10 maja wychowankowie swietlicy obchodzili Dzień Uni Europekskiej. Młodsi uczniowie dowiedzieli się czym jest Unia Europejska i które kraje do niej należą. Poprzez pracę z atlasem, poznali także położenie na mapie państw członkowskich oraz ich flagi narodowe. W trakcie zajęć każdy z uczestników miał za zadanie wylosować z woreczka karteczki z nazwami dwóch krajów, a następnie kolejno: odnaleźć oba państwa na mapie, narysować oraz wyciąć flagi,które je symbolizują. Dzieci miały sposobność wykorzystania uzyskanych informacji, podczas naklejania na planszę przygotowanych wczesniej papierowych flag, w celu utworzenia plakatu przedstawiającego symbole wszystkich państw Uni Europejskiej.


DZIEŃ KSIĄŻKI

Dnia 26 kwietnia w świetlicy obchodziliśmy Dzień Książki.
Podczas zajęć uczniowie opowiadali o bohaterach książek, których podziwiają, a także prezentowali przyniesione z domu lektury opowiadające o ich ciekawych przygodach. Dzieci z wielkim entuzjazmem wykonały również plakat przedstawiający swoje ulubione postaci fikcyjne z książek i filmów. Wychowankowie świetlicy odwiedzili także szkolną bibliotekę w celu wysłuchania krotkiej prelekcji pani Elżbiety Godziek na temat ciekawostek związanych z historią powstania książek.DZIEŃ ZIEMI

Dnia 22 - ego kwietnia w świetlicy szkolnej odbyły się obchody Dnia Ziemi.
Dzieci wzięły udział w pogadance dotyczącej zagrożeń cywilizacyjnych, poznały również sposoby na to, jak same mogą zadbać o środowisko naturalne (zaznajomiły się np. z pojęciem recyclingu), czytały także literaturę dziecięcą z dziedziny ekologii i ochrony środowiska. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykorzystując nowo zdobyte wiadomości pracowali w dwóch grupach tworząc plakaty tematyczne- pierwszy z zespołów wypisywał i rysował negatywne skutki oddziaływań człowieka na środowisko naturalne, a drugi pozytywne aspekty ingerencji ludzi w przyrodę i otaczający nas świat. W następnym ćwiczeniu każdy z uczestników otrzymał arkusz z naklejonymi na nim czterema papierowymi kontenerami przeznaczonymi na różne rodzaje odpadów (niebieskim na papier, zielonym na szkło, żółtym na plastik oraz czerwonym na metal). Zadaniem postawionym przed dziećmi było wycięcie z różnych gazet reklamowych produktów przynależnych do różnych kategorii śmieci i wklejenie ich do poszczególnych koszy. Na zakończenie zajęć wychowankowie wykonali przestrzenną pracę plastyczną przedstawiającą Ziemię.Wielkanocna pisanka"

W dniu 10- ego marca w naszej świetlicy odbył się konkurs plastyczny zatytułowany " Wielkanocna Pisanka", który przeznaczony był dla uczniów klas drugich i trzecich. Zadaniem uczestników było udekorowanie tekturowego jaja za pomocą kolorowego papieru i bibuły przy wykorzystaniu dowolnej techniki artystycznej (lub połączeniu kilku technik).

Zwyciężczynią konkursu została Paulina Buchman (klasa 3b),
a miejsce drugie zajęły ex aequo Hania Szafraniec (klasa 3e) i Dominika Figura (klasa 3a).
Z kolei na trzeciej lokacie uplasowali się Roksana Kozieł (klasa 2e) i Dawid Budzik (klasa 2e).
Wyróżnienia zaś otrzymały Jagoda Żaczek (klasa 2d) i Ania Pajerowska (klasa 3c).DZIEŃ KOTA

Dnia 17lutego wychowankowie świetlicy szkolnej obchodzili Dzień Kota. Tego dnia dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat swoich ulubieńców i lepiej poznały ich zwyczaje. Część zajęć związana była z czytaniem wierszyków o kotach,ich omawianiem oraz mini - quizem podsumowującym wiadomości.Drugi blok tematyczny poświęcony był tworzeniu prac plastycznych uczniowie malowali,rysowali,wyklejali, wykonywali prace przestrzenne,a nawet maski przedstawiające wizerunek kota. Największym zainteresowaniem cieszył się quiz, podczas którego uczestnicy chętnie odpowiadali na pytania oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniemi dotyczących czworonożnych przyjaciół.ŚWIETLICOWY BAL KARNAWAŁOWY

Jak co roku w karnawale 10 lutego 2017 roku w naszej świetlicy odbył się "Bal przebierańców". Wśród dziewczynek królowały księżniczki i wróżki natomiast wśród chłopców stroje związane z ich ulubionymi bohaterami bajek. Po prezentacji pięknych strojów dzieci tworząc pociąg, dojeżdżały do kolejnych stacji, na których do wykonania miały różne ciekawe zadania. Były zatem bajkowe zagadki, konkurs na najładniejszy taniec, zabawa z balonami czy konkurs na najładniejsze wykonanie ulubionej piosenki. Po tańcach i zabawach chwilę odpoczynku dał dzieciom wspólny poczęstunek oraz pozowanie do pamiątkowych zdjęć.
Spotkanie noworoczne 2017

Dnia 14 - ego stycznia 2017 r. w świetlicy szkolnej miało miejsce Noworoczne Spotkanie Integracyjne z wychowankam Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Wyrach. Uczniowie z klasy II a pod kierunkiem mgr Aleksandry Rzepiak oraz mgr Małgorzaty Karcz ponownie przywołali atmosferę świąt poprzez wykonanie kolęd i pastorałek. Z kolei klasa III b, będąca pod opieką mgr Mirosławy Suchoń i mgr Joanny Kot, przygotowała jasełka oraz pokaz taneczny z szarfami.Po zaprezentowaniu programu artystycznego uczestnicy spotkania -gospodarze i osoby zaproszone, mogli się lepiej poznać podczas rozmów przy słodkim poczęstunku i wspólnej zabawie . Mamy nadzieję, że mili goście odwiedzą nas również w przyszłym roku.Konkurs świetlicowy na Najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową

14 grudnia dzieci z klas młodszych wzięły udział w konkursie plastycznym,
podczas którego samodzielnie tworzyły wzory kartek świątecznych. W galerii zamieszczamy efekty tych prac.
Dyplomami i nagrodami zostali nagrodzeni:

Za zajęcie: I miejsca: Dominika Figura ,
II miejsca: Nina Moroń,
III miejsca: Karolina Kies, Hanna Szafraniec,
IV miejsca: Wiktor Harasym.Dzień świeżaka

Dzień 15 grudnia został ustanowiony przez samorząd szkolny Dniem Świeżaka.
W całej szkole zaroiło się od przyniesionych przez uczniów Świeżaków - maskotek w kształcie owoców i warzyw.
Do świetlicy również zawitały zabawki zachęcające dzieci do zdrowego odżywiania się.
Wychowankowie opowiadali o swoich przyjaciołach i grali w "świeżakowe karty"ze swoich kolekcji.Warsztaty regionalne

Dnia 29 listopada świetlica gościła niezwykłych gości - panią Weronikę Papiesz i panią Agnieszkę Król, które przyjechały do nas z "Zagrody Niezłe Ziółka" mającej swą siedzibę w Mikołowie.Obie panie w ramach Tygodnia Regionalnego przeprowadziły zajęcia o tematyce związanej z tradycjami Górnego Śląska, podczas których można było uzyskać wiele ciekawych informacji o naszym regionie. Uczestnicy warsztatów (klasa IIc) dowiedzieli się jak wygląda strój śląski i poznali nazewnictwo poszczególnych jego elementów w gwarze. Później nastąpiło muzykowanie przy dzwiękach akordeonu - prowadzące zaznajomiły dzieci z popularnymi śląskimi "pieśniczkami". Małym słuchaczom tak przypadła do gustu piosenka zatytułowana "Miała baba koguta", że w mig nauczyli się ją śpiewać:). Chętni mogli z bliska obejrzeć akordeon i wedle instrukcji pani Agnieszki spróbować zagrać na nim kilka akordów. Następnie Pani Agnieszka przeprowadziła ciekawą pogadankę o tym, skąd pochodzi zwyczaj wykonywania wieńca adwentowego, uczyła też w jaki sposób po gałązkach rozpoznać można poszczególny gatunek drzew iglastych. W tym czasie pani Weronika wykonała piękny adwentowy wieniec, który potem zaprezentowała go dzieciom. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i dostarczyły im wielu wrażeń.


Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada wychowankowie świetlicy obchodzili Dzień Pluszowego Misia.
Dzieci zaprezentowały swoich ulubieńców, a następnie wykonały rozmaite prace plastyczne
przedstawiające bohatera dnia - pluszowego niedźwiadka.
Nie obyło się też bez układania puzzli z wizerunkiem misia. Wszak wiadomo -
"dzieci lubią misie, misie lubią dzieci".:)ŚWIETLICOWE ANDRZEJKI

30 listopada corocznym zwyczajem obchodziliśmy z dziećmi świetlicowe andrzejki.
Dzieci integrowały się podczas wspólnych wróżb, zabaw i poczęstunku.
Zapraszamy do obejrzenia fotoleracji z tego niezwykłego spotkania.KÓŁKO CZYTELNICZE

W każdą środę wychowawczynie świetlicy zapraszają dzieci na niezwykłe podróże z książką.
Czytamy i opowiadamy ulubione książkowe historie proponowane przez naszych uczniów."Barwy jesieni"

X Powiatowy Konkurs Plastyczny 'Barwy jesieni", który odbył się 21 października
w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks.Prałata Konrada Szwedy w Łaziskach Górnych

w oczekiwaniu na
rozpoczęcie konkursu
pełna mobilizacja:) po zakończonej pracy:) wręczenie nagród
i wyróżnień
na pamiątkę:)
w starszej kategorii wiekowej
(uczniowie klas III i IV),
nasza szkoła zajęła I miejsce:)
kierownik świetlicy wręcza
uczestniczkom konkursu
upominki w nagrodę za wspaniałe
reprezentowanie szkoły.:)
świętowanie w gronie
kolegów i koleżanek.:)
uhonorowane uczestniczki konkursu -
Dominika Figura i Nadia Jarczyk
odbieranie gratulacji
i pamiątkowe zdjęcie
z wychowawcą świetlicyŚWIETLICA 2015/2016 - PREZENTACJA
Kółko plastyczne

We wtorki o godz. 15:30 do 16:30 na świetlicy szkolnej odbywa się
KÓŁKO PLASTYCZNE, na które w szczególności zapraszamy uczniów klas II i IIIDzień Kobiet

Chłopcy z klasy Ia przygotowując się do obchodów Dnia Kobiet w współpracy ze swoimi wychowawczyniami oraz świetlicą szkolną przygotowali dla swoich „MAŁYCH KLASOWYCH KOBIET” własnoręcznie robione ciasto. Chłopcy doskonale poradzili sobie z nie lada wyzwaniem, dzięki czemu następnego dnia całą klasą mogli uczestniczyć w słodkim poczęstunku.


Spotkanie z leśnikiem

W dniu 8.03.2016r. świetlicę szkolna odwiedził gość, pan Zygmunt Kwapis, który jest przedstawicielem Nadleśnictwa Kobiór. Pan leśnik włączył się w świetlicową akcję Cała Polska Czyta Dzieciom i przeczytał uczniom klas 2e i 2d bajkę pt. „Guzik w tarapatach”. Uczniowie mogli również ułożyć duże drewniane puzzle przedstawiające postacie żubrów. Dzieci zadawały dużo pytań dotyczących pracy pana leśnika dzięki czemu dowiedziały się min. czym różni się leśniczy od leśnika i kłusownika. Każdy uczestnik spotkania od naszego gościa na zakończenie otrzymał pamiątkę, za którą serdecznie dziękujemy. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.


Bal karnawałowy

WW dniu 21.01.2016r w naszej świetlicy został zorganizowany bal karnawałowy. Dzieci przebrały się w dowolne stroje. Na parkiecie można było zauważyć: żołnierza, karatekę, a także księżniczki oraz wiele innych ciekawych osobistości. Podczas imprezy królowały tańce na gazecie i zabawy z balonami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w „Grające krzesełka” i taniec „Tunel”, podczas którego wszyscy bardzo się zmęczyli. Słodki poczęstunek pomógł w zregenerowaniu sił i dał energię do kolejnych zabaw.Noworoczne Spotkanie

Dnia 19 stycznia 2016 roku w świetlicy szkolnej naszej szkoły odbyło się Noworoczne Spotkanie Integracyjne z Wychowankami Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego z Wyr. Uczniowie klasy 2 b pod opieką pani mgr Joanny Kot oraz mgr Mirosławy Suchoń przygotowali jasełka oraz pokaz taneczny z szarfami. Klasa Ia przygotowana przez swoje wychowawczynie mgr Aleksandrę Rzepiak oraz mgr Małgorzatę Karcz zaśpiewała kilka kolęd i pastorałek, dzięki którym mogliśmy znów poczuć świąteczny nastrój. Wspólne śpiewanie świątecznych utworów umożliwił nam szkolny chórek pod kierownictwem mgr Anety Sabudy. Najmłodszymi uczestnikami noworocznego spotkania była grupa przedszkolna przygotowana przez Antoninę Lefler. Przedszkolaki doskonale wcieliły się w swoje role i zachwyciły widownię. Spotkaniu towarzyszył słodki poczęstunek i miła atmosfera, mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się kolejny raz.

Pieczenie ciasta

Dnia 18 stycznia w świetlicy szkolnej uczniowie klasy 2b mogli wcielić się w rolę cukierników. Wykonali ciasto, którym następnego dnia podczas SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO zostali poczęstowani nasi goście z OREW w Wyrach. Do zadań uczniów należało: posmarowanie herbatników kajmakiem, ugotowanie budyniu, ubicie śmietany oraz starcie czekolady. Wszystkie czynności wykonali doskonale. Największą frajdę sprawiło uczniom „wylizywanie garnków” i podjadanie herbatników..Gry i zabawy Zabawy sportowe prace plastyczne grudzień listopad wrzesień


,,Barwy Jesieni”

21 października 2015 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Księdza Prałata Konrada Szwedy odbył się IX Powiatowy Konkurs Plastyczny ,,Barwy Jesieni”.
W konkursie uczestniczyli wychowankowie 14 świetlic szkół podstawowych powiatu mikołowskiego.
Świetlicę szkolną SP6 reprezentowały dwie uczennice: Zuzanna Mazur z kl. IIIa oraz Dominika Figura z kl. IIa,
która zdobyła drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Tematem przewodnim konkursu była „Jesień w Poezji”,
a prace zostały wykonane farbami Tempera. Po wytężonej pracy dzieci zaproszono na słodki poczęstunek oraz wręczono im pamiątkowe dyplomy i upominki.
ANDRZEJKI
OGÓLNOPOLSKA AKCJA "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

W dniach 08.06-12.06.2015r. w naszej szkolnej świetlicy oraz bibliotece odbywały się liczne zajęcia oraz konkursy w ramach akcji "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM". W środę 10 czerwca odbyło się Spotkanie Czytelnicze ze Strażakami OSP Łaziska Średnie, którzy gościnnie przeczytali naszym wychowankom "Lokomotywę" Juliana Tuwima. W spotkaniu uczestniczyły trzy grupy przedszkolne, które po wysłuchaniu bajki bardzo licznie zasypały strażaków pytaniami o ich formę pracy w Straży Pożarnej.


Wiosna Andrzejki Halloween


Zajęcia
świetlicowe.
Zajęcia
świetlicowe.
Zajęcia
świetlicowe.
Andrzejki.
Noworoczne
spotkanie

Czytanie
dzieciom
Codzienne życie
świetlicy.
Wyróżnione
świetliki.
Noworoczne
spotkanie
integracyjne
PORADNIK
DLA DZIECI
I RODZICÓW
W ramach programu rządowego RADOSNA SZKOŁA świetlica szkolna została wzbogacona
o pomoce dydaktyczne takie jak miękkie klocki,
miękkie piłki w różnych kolorach i wielkościach oraz materace do zabaw.
Przyrządy te gwarantują wyśmienitą zabawę oraz pozwalają na zaspokojenie potrzeby ruchu.
Po intensywnym wysiłku kolorowe pufy, gruszki i materace umożliwiają uczniom odpoczynek i wyciszenie.


Przyrządy te gwarantują wyśmienitą zabawę oraz pozwalają na zaspokojenie potrzeby ruchu.
Po intensywnym wysiłku kolorowe pufy, gruszki i materace umożliwiają uczniom odpoczynek i wyciszenie.
Zapraszamy uczniów klas I-III do wspólnej zabawy !!!!Przypominamy zasady obowiązujące w świetlicy: